Rozwój cywilizacji niesie ze sobą nie tylko wiele plusów, ale również rozpowszechnienie się wielu chorób znanych jako choroby cywilizacyjne.

Ich coraz częstsze występowanie wiąże się między innymi z rosnącym zanieczyszczeniem środowiska oraz intensywną urbanizacją. Jednak jakie konkretnie schorzenia możemy zaliczyć do chorób XXI wieku?

Cukrzyca i jej przyczyny

Cukrzyca jest chorobą przewlekła i posiada 2 typy – pierwszy nazywany jest też wrodzonym, drugi zaś nabywany jest przez złe nawyki żywieniowe. To właśnie typ 2 staje się coraz bardziej rozpowszechniony, warto również wspomnieć, że ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem.

Cukrzyca objawia się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, a także sennością, suchą skórą, bardzo dużym pragnieniem oraz zamazanym i podwójnym widzeniem. Leczenie polega na zażywaniu insuliny oraz prowadzeniu odpowiedniej diety.

Coraz większy problem z otyłością

Wraz z zamianą trybu życia wielu osób na siedzący oraz z łatwym dostępem do wysokokalorycznej żywności nadeszła fala zachorowań na otyłość. Choroba ta polega na posiadaniu za dużej masy ciała oraz nadwyżki tkanki tłuszczowej, co może doprowadzić do miażdżycy, cukrzycy, a nawet zawału serca.

Powikłania tej choroby mogą prowadzić nawet do zgonu, dlatego niezbędna jest profilaktyka. Polega ona na ograniczaniu żywności typu fast food, a także zwiększeniu swojej aktywności fizycznej. Leczenie polega na zmianie swojego stylu życia i żywienia, w czym pomogą dietetycy i trenerzy personalni.

Tutaj przeczytasz jeszcze więcej informacji na temat problemu otyłości.

Depresja i inne zaburzenia psychiczne

Rozwój cywilizacji wiąże się także z częstszym zapadaniem na choroby psychiczne. Najbardziej rozpowszechnionymi z nich są depresja i zaburzenia lękowe, które coraz częściej występują także u dzieci. Leczenie obejmuje farmakoterapię i psychoterapię.