Post przerywany, na podstawie którego powstała dieta Intermitten Fasting, ostatnimi czasy bardzo zyskał na popularności. Coraz więcej osób chce się dowiedzieć czym jest, jakie są jego główne zasady, oraz jakie daje korzyści. Chociaż wiele osób twierdzi, że jest to dieta, powinniśmy go raczej nazwać modelem żywieniowym. Okazuje się, że stosując się ściśle do określonych w nim zasad, możemy osiągnąć niesamowite efekty. Nie mówimy tu jedynie o zgubieniu zbędnych kilogramów, ale także o poprawie ogólnego samopoczucia. Dlatego warto dowiedzieć się czym jest ten model żywieniowy i jakie ma wady oraz zalety.
Czym jest post przerywany i jakie są jego główne zasady?
Post, czy też dieta okienkowa, to model odżywiania. Polega on na stosowaniu się do określonych pór spożywania posiłków. Istnieją dwa główne modele tego postu, a każdy z nich reguluje to kiedy możemy jeść, a kiedy powinniśmy powstrzymać się od jedzenia.
- Model 16:8 – według tego modelu spożywanie powinniśmy ograniczyć do 8 godzin dziennie. Przez pozostałe 16 godzin powinniśmy pościć. Dozwolone są wtedy jedynie napoje, które nie zawierają kalorii. Możemy spożywać kawę i herbatę, ale oczywiście bez cukru. Co prawda przez 8 godzin możemy jeść co chcemy i nie ma produktów ściśle zabronionych. Jednak powinniśmy zachować zdrowy rozsądek. Dietetycy zalecają, przy wprowadzeniu postu przerywanego, jeść 3 posiłki o stałych godzinach. Dzięki temu nasz organizm przyzwyczai się do pór jedzenia i nie będziemy odczuwać łaknienia. Ważne jest również, żeby posiłki były odpowiednio zbilansowane i dostarczały nam wszelkich niezbędnych składników odżywczych.
- Model 5:2 – ten model zakłada, że przez wybrane 5 dni w tygodniu jemy normalnie, a przez pozostałe 2 dni pościmy. Może wydawać się to bardziej skomplikowane, jednak nie oznacza to, że przez 2 dni postu nie możemy w ogóle jeść. Byłoby to bardzo niekorzystne dla naszego organizmu. Dlatego według założeń, w trakcie postu spożywamy posiłki, jednak ograniczamy dość znacząco ilość spożytych kalorii – do maksymalnie 25% dziennego zapotrzebowania.
Istnieją również mniej popularne modele postu przerywanego, które zakładają naprzemiennie jeden dzień normalnego jedzenia, jeden dzień głodówki.
Jakie korzyści daje nam post przerywany?
Jako główna korzyść postu przerywanego wymieniana jest utrata zbędnych kilogramów. Okazuje się, że to nie jedyna zaleta takiego modelu odżywiania. Prawidłowo wprowadzony post przerywany, może pozytywnie wpłynąć na cały organizm. Między innymi pomaga uregulować pracę układu pokarmowego. Poprawia również ogólne samopoczucie. Wpływa na jakość snu. Może również łagodzić stany zapalne, a także poprawiać kondycję skóry, włosów i paznokci. Musimy jednak pamiętać, żeby zachować zdrowy rozsądek i spożywać zdrowe i zbilansowane posiłki oraz pić duże ilości wody.