Żelazo to bardzo istotny pierwiastek, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jego duży deficyt może prowadzić do anemii i innych uciążliwych objawów. Dlatego tak ważne jest spożywanie produktów bogatych w żelazo i kontrolowanie jego poziomu we krwi. Dotyczy to szczególnie kobiet, które tracą więcej żelaza przez menstruację. Jakie są przyczyny i objawy niedoboru żelaza? W jakich produktach spożywczych znajdziemy najwięcej tego pierwiastka? Tego dowiecie się z poniższego tekstu.

Przyczyny i objawy niedoboru żelaza

Zaczniemy od przyczyn niedoboru żelaza. Po pierwsze za spadek poziomu żelaza w organizmie mogą odpowiadać krwawienia. Chodzi oczywiście o obfitą utratę krwi, na przykład podczas krwawienia z przewodu pokarmowego, czy też podczas obfitych miesiączek u kobiet. Do niedoboru żelaza może dojść również podczas okresu dojrzewania, a także u kobiet w ciąży. Kolejną, oczywistą przyczyną niedoborów żelaza jest nieodpowiednia dieta. Jeśli spożywamy bardzo mało produktów bogatych w żelazo, jego poziom w naszym organizmie stopniowo się zmniejsza. Również niektóre leki, przyjmowane przez dłuższy czas mogą wypłukiwać żelazo z organizmu. Jakie są zatem objawy niedoboru żelaza? Przede wszystkim jego braki objawiają się chronicznym zmęczeniem. Pojawiają się problemy z koncentracją, jesteśmy senni i osłabieni. Braki żelaza powodują też nadmierne wypadanie włosów, bladość skóry i sińce pod oczami. Nasze paznokcie stają się słabsze, a skóra jest szorstka i sucha. Długotrwały niedobór żelaza może prowadzić do anemii, która na dłuższą metę może być bardzo niebezpieczna dla naszego organizmu.

Które produkty spożywcze są najbogatsze w żelazo?

Organizm kobiety potrzebuje 2mg żelaza na dobę, organizm mężczyzny 1mg. Musimy pamiętać, że nasze ciało jest stworzone tak, że przyswaja jedynie część żelaza dostarczonego z pokarmem, dlatego w dobrze zbilansowanej diecie powinniśmy przyjmować około 20mg żelaza na dobę. Jakie produkty zawierają najwięcej żelaza? Przede wszystkim mięso, podroby i ryby. Duże ilości żelaza znajdziemy również w niektórych warzywach, na przykład buraku, brokułach, porze i pietruszce. Bogate w żelazo jest również awokado i czarna porzeczka. Niedobory żelaza możemy również wyrównywać suplementami diety.