Wszystkim zależy na tym, żeby jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. Staramy się na co dzień dbać o samopoczucie, suplementujemy witaminy, wprowadzamy zdrową dietę oraz zapewniamy sobie odpowiednią dawkę ruchu. Wydaje nam się, że nasz organizm na pewno da nam znać, jak będzie działo się coś niepokojącego. Na ogół tak jest, ale żeby mieć pewność, że wszystko jest w porządku, raz na jakiś czas powinniśmy wykonywać kontrolne badania. Dzięki temu, jak poznamy wyniki i coś będzie nie tak, będziemy mogli szybko zareagować. A jak wiadomo, w przypadku chorób, im szybsza reakcja i leczenie, tym lepiej.

Podstawy, czyli morfologia i badanie ogólne moczu

Pierwsze z badań, które powinniśmy wykonywać raz w roku, to morfologia. To tak naprawdę podstawowe badanie, na które dostaniemy skierowanie od lekarza. Od niej wszystko się zaczyna, praktycznie każda diagnostyka nie ruszy bez wyników morfologii. To właśnie z niej dowiadujemy się, czy w naszym organizmie wszystko działa jak należy. Z morfologii otrzymamy informację na temat funkcjonowania białych i czerwonych krwinek, które mają niezwykle ważne funkcje. Dzięki niej możemy na przykład otrzymać informację o tym, że coś w naszym organizmie zaczyna szwankować. Drugim, podstawowym badaniem jest ogólne badanie moczu. Wbrew pozorom jego wyniki nie świadczą jedynie o stanie naszego układu moczowego i tego jak pracują nerki. Lekarz z wyników badań moczu może wyczytać dużo więcej. Dlatego to tak ważne, żeby regularnie wykonywać to badanie.

Jakie badania jeszcze?

Oprócz morfologii i badania moczu, regularnie powinniśmy wykonywać również kilka innych badań. Na przykład raz na jakiś czas warto zbadać glukozę. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, czy nie mamy na przykład skłonności cukrzycowych. Równie ważne jest wykonywanie prób wątrobowych, czyli sprawdzania ALAT i APAT. Coraz więcej osób ma też problemy z tarczycą, dlatego powinniśmy regularnie sprawdzać takie parametry jak TSH, FT3 i FT4. Kobiety powinny też regularnie badać poziom żelaza w organizmie. Kolejny ważny parametr do regularnego sprawdzania to CRP. To właśnie on komunikuje nam o toczeniu się stanów zapalnych w naszym ciele. Raz na jakiś czas powinniśmy również sprawdzać panel lipidowy, czyli cholesterol całkowity, LDL i HDL, a także trójglicerydy. Ważne jest, żeby wszystkie te badania wykonywać regularnie, na przykład raz w roku. Dzięki temu będziemy w stanie zareagować dość szybko na wszystkie niepokojące wyniki.