W Twoim domu zamieszkał kot? Zastanawiasz się w jaki sposób zorganizować przestrzeń, żeby czuł się dobrze mieszkając z Tobą? Nie masz pomysłu jak zaaranżować jego przestrzeń? W tym artykule podpowiemy Ci co zrobić, żeby mruczek był zadowolony i czuł się komfortowo.

Kuweta i miejsce do jedzenia

Dla każdego kota dwa miejsca w domu są zdecydowanie najważniejsze. Pierwsze z nich to to, w którym będzie mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Wiele osób twierdzi, że ilość kuwet powinna odpowiadać ilości kotów w domu +1. Jeśli jednak masz jednego pupila i nie masz za dużo miejsca, jedna kuweta w zupełności wystarczy. Dokładnie się zastanów, gdzie ją ustawisz, ponieważ przestawianie jej w przyszłości może wpłynąć niekorzystnie na samopoczucie Twojego zwierzaka. Kot powinien mieć swobodny dostęp do kuwety o każdej porze dnia i nocy. Ta zaś powinna być ustawiona w zacisznym i ustronnym miejscu. Kot załatwiając swoje potrzeby fizjologiczne powinien mieć ciszę i jak najmniej bodźców rozpraszających. Wiele osób decyduje się na ustawienie kuwety w łazience. Wiąże się to jednak z tym, że drzwi do łazienki powinny być zawsze uchylone. Drugim niezwykle istotnym miejscem dla kota, jest to w którym dostaje jedzenie. Kot powinien mieć stały dostęp do wody, a posiłki powinien spożywać tylko w jednym miejscu. Miseczki powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od kuwety. To miejsce także musi zapewniać kotu ciszę, żeby mógł w spokoju zjeść swoje jedzonko. Warto pamiętać, że koty często niechętnie piją. Ciekawym rozwiązaniem jest fontanna z wodą dla kota, która zachęca mruczka do picia.

Zabawki i strefa odpoczynku

Równie istotne kwestie dla Twojego pupila to jego zabawki, a także miejsce, w którym może odpocząć. Każdy mruczek powinien posiadać zabawki, którymi chętnie się bawi. Dzięki temu nie będzie się nudzić. Jeśli nie chcesz mieć podrapanych mebli, warto również zainwestować w drapak. Koty bardzo często mają potrzebę ścierania swoich pazurków. Dobrze jest wybrać drapak, który dodatkowo posiada miejsce do odpoczynku, typu domek, czy koszyczek do spania. W przypadku kotów raczej nie ma sensu, inwestowanie w legowiska, bo koty bardzo często śpią w dziwnych miejscach. Jeśli zauważysz, że Twój mruczek upodobał sobie konkretne miejsce do odpoczynku, możesz mu położyć tam poduszkę lub kocyk, żeby było mu wygodnie. Ciekawym sposobem na urządzanie przestrzeni dla kota jest także instalowanie specjalnych półek i tuneli na wysokości, z których może obserwować swoje otoczenie.