Tarczyca, chociaż jest niewielkim organem, ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu. Jej choroba może znacząco odbić się na naszym zdrowiu i ogólnym samopoczuciu. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy potrafili rozpoznać pierwsze objawy świadczące o tym, że z tarczycą dzieje się coś niepokojącego. Warto również raz na jakiś czas wykonywać badania kontrolne, które pozwolą nam sprawdzić, czy z tarczycą jest wszystko w porządku.

Objawy świadczące o tym, że mamy chorą tarczycę

Tarczyca jest narządem regulującym pracę wielu innych organów w naszym ciele. O kondycji naszej tarczycy wiele mogą powiedzieć nasze włosy. Kiedy nagle stają się suche, łamliwe i nadmiernie wypadają, może to świadczyć o tym, że z tarczycą jest coś nie w porządku. O złym stanie tarczycy będzie także świadczyć sucha, swędząca skóra i nagłe pojawienie się łupieżu. Jednak to nie są jedyne symptomy, które powinny nas zaniepokoić. W jaki jeszcze sposób objawiają się choroby tarczycy? Osoby z chorą tarczycą często skarżą się na to, że ciągle jest im zimno. Są przewlekle zmęczone i bardzo często śpiące, mimo, że właśnie się obudziły. Choroby tarczycy powodują też chrypkę, uczucie ucisku w gardle oraz duszności. Mogą pojawić się też kłopoty z koncentracją, wytrzeszcz oczu oraz charakterystyczna opuchlizna szyi, określana nazwą wole tarczycowe. Kolejnym symptomem mogą być problemy z przełykaniem, powiększone węzły chłonne oraz problemy z układem krążenia. U kobiet choroby tarczycy często powodują zaburzenia miesiączkowania. Oprócz kłopotów z włosami, możemy zaobserwować u siebie również problemy z paznokciami.

Jakie badania wykonać, żeby sprawdzić stan naszej tarczycy?

Żeby wiedzieć w jakiej kondycji jest nasza tarczyca, powinniśmy raz na jakiś czas wykonywać badania kontrolne. Warto od czasu do czasu zrobić USG tarczycy. Wykaże ono, czy mamy jakieś problemy z tarczycą, czy jest ona powiększona itd. Oprócz tego co jakiś czas powinniśmy wykonywać komplet badań tarczycowych z krwi. Podstawowe parametry, które powinniśmy sprawdzać to TSH, FT3 i FT4. Warto również wykonać badanie sprawdzające poziom ATPO. To badanie wykrywające przeciwciała, które wykrywa chorobę Hashimoto. To schorzenie w ostatnich latach staje się bardzo popularne i wiele osób cierpi z jego powodu. Im wcześniej w badaniach wykryjemy nieprawidłowości związane z tarczycą tym szybciej będziemy mogli je leczyć.