Wielomiesięczna pandemia wirusa SARS-CoV-2 spowodowała zaburzenie codziennego funkcjonowania ludzkości na całym świecie. Jednak to nie jedyny jej skutek. Przede wszystkim, wiele osób zaczęło zgłaszać wszelkie dolegliwości chorobowe i uskarżać się na ogólne pogorszenie się ich stanu zdrowia. Najczęściej dotyczy to osób w wieku dojrzałym i dzieci. Tak zwany „long covid” dotyka tych, którzy przeszli poważne zakażenie wirusem. Nie oszczędza jednak również tych, u których choroba przebiegła bezobjawowo.

Jakie powikłania pojawiają się najczęściej?

Najczęściej występujące powikłania po COVID-19 to między innymi długoterminowe zmęczenie (porównywane do zespołu chronicznego zmęczenia). Często występują problemy sercowo – naczyniowe – głównie szybsze oraz nierówne bicie serca czy bóle w klatce piersiowej. Często pojawiającymi się skutkami ubocznymi są również duszności po wszelkich formach wysiłku. Kolejną charakterystyczna grupą objawów po przebyciu zwłaszcza ciężkiej postaci wirusa jest tzw. „mgła mózgowa”. Objawia się wszelkiego rodzaju problemami z orientacją oraz komunikacją. Inne objawy mgły to częstsze zapominanie i problemy ze skupieniem się przez dłuższy czas. Zdarzają się również nietypowe odczucia skórne, takie jak choćby mrowienie, kłucie, pieczenie, drętwienie, pojawiające się uczucie chłodu w wyniku panujących warunków pogodowych.

Co jeszcze może nas spotkać po Covidzie?

Wśród rzadziej pojawiających się powikłań po COVID-19 specjaliści podają głównie długotrwałą utratę węchu i smaku. Zdarzają się również  urojenia węchowe, pojawianie się zakrzepów w naczyniach krwionośnych, czy zespół Guillaina – Barrego (postępujące osłabienie siły mięśniowej wywołane uszkodzeniem nerwów obwodowych). Jednym z nielicznych pocieszających faktów może okazać się coraz większa wiedza lekarzy nie tylko na temat samej choroby, ale również na temat występujących powikłań zachorowania na COVID-19. Powikłania występujące po przebyciu zakażenia wirusem SARS-COV-2 są nadal badane i analizowane przez wielu specjalistów na całym świecie, zaś wnioski, jakie do tej pory udało się wysnuć na podstawie czynionych obserwacji z pewnością skłaniają do głębszego i bardziej starannego przyglądania się swojemu zdrowiu.