Trądzik spędza sen z powiek wielu osobom. To wstydliwy i wbrew pozorom poważny problem, z którym wcale nie jest tak łatwo wygrać. Wiadomo, że kluczem jest prawidłowa pielęgnacja skóry, ale czy to zawsze wystarczy? Żeby wiedzieć, w jaki sposób możemy wygrać z trądzikiem, najpierw musimy poznać jego przyczyny. Gdy posiadamy taką wiedzę, łatwiej jest znaleźć sposób na pozbycie się wyprysków.

Czym jest trądzik i jakie mogą być jego przyczyny?

Trądzik jest chorobą skóry, która powstaje na skutek zapalenia gruczołów łojowych. Do zakażenia dochodzi najczęściej wtedy, gdy nasza skóra produkuje zbyt wiele sebum. W ten sposób zatykają się pory i wtedy właśnie powstają nieestetyczne wypryski. Oczywiście możemy temu zapobiegać, stosując odpowiednią pielęgnację i zdrowo się odżywiając. To może pomóc, kiedy trądzik ma postać łagodną. Wtedy wystarczą odpowiednie kosmetyki oraz zdrowe nawyki żywieniowe. Jednak kiedy trądzik przechodzi w postać ostrą, niezbędna będzie wizyta u dobrego dermatologa, który dopasuje odpowiednie leczenie. Warto wiedzieć, że trądzik nie dotyczy jedynie osób w wieku dojrzewania. To choroba, która może nas dopaść w każdym momencie, a wywoływać ją mogą różne czynniki.

Przyczyny trądziku

Jak się okazuje przyczyn trądziku jest wiele. Mogą to być między innymi:

  • zła dieta – częste spożywanie produktów, które mają negatywny wpływ na skórę. Trądzik może powodować jedzenie dużych ilości czekolady oraz żywności wysoko przetworzonej.
  • nieodpowiednia pielęgnacja – do trądziku prowadzi niedokładne oczyszczanie skóry oraz stosowanie kosmetyków, które ją obciążają i prowadzą do zapychania porów.
  • hormony – ta przyczyna dotyczy głównie osób w okresie dojrzewania. W tym przypadku trądzik spowodowany jest wahaniami hormonów oraz zwiększoną produkcją sebum.
  • stres i czynniki zewnętrzne – niewiele osób wie, że do trądziku prowadzi częste stresowanie się, a dokładniej nadmierna produkcja kortyzolu (hormon stresu). Również szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak kurz, zanieczyszczenia, a także promienie UV mogą powodować powstawanie wyprysków.