Cellulit to zmora wielu kobiet. Tak zwana pomarańczowa skórka pojawia się na naszym ciele w najmniej oczekiwanym momencie. Dopada zarówno osoby przy kości, jak i kobiety, które są szczupłe i wysportowane. Cellulit łatwo się tworzy, jednak jest bardzo ciężko się go pozbyć. Niejednej kobiecie spędza sen z powiek. Niestety, wbrew zapewnieniom producentów kosmetyków, same balsamy antycellulitowe nie wystarczą do pozbycia się tego nieestetycznego problemu. Często do pełnego sukcesu i wygrania z cellulitem potrzebna jest cierpliwość, wytrwałość i ciężka praca. Ale skąd tak naprawdę bierze się cellulit, jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim poradzić? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Czym jest cellulit i jakie są jego rodzaje?

Cellulit powstaje na skutek złego rozmieszczania się tkanki tłuszczowej. W rezultacie tego procesu powstają nieestetyczne zmiany podskórne, które wyglądają jak nierówności skóry. Zmiany te są lepiej widoczne, gdy delikatnie ściśniemy skórę, wraz z warstwą tkanki pod nią. Cellulit ma bardzo dużo wspólnego z gospodarką hormonalną. Jakie są przyczyny powstawania cellulitu? Przede wszystkim brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia. Kolejne przyczyny to nadwaga, zbyt ciasne ubrania noszone na co dzień, a także wahania wagi, palenie papierosów, czy też zła dieta i problemy z krążeniem. Nieestetyczną skórkę pomarańczową możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • Cellulit wodny – ten rodzaj cellulitu najczęściej dotyczy młodych, szczupłych i wysportowanych kobiet. Dużą skłonność do niego mogą mieć osoby stosujące doustną antykoncepcję hormonalną. Jego przyczyna to zaburzenia krążenia limfy i krwi w tkankach łącznych. Najczęściej występuje na udach i łydkach.
  • Cellulit tłuszczowy – najczęściej dotyka osób z problemami z nadwagą. Jego powodem jest nierównomiernie rozłożona tkanka tłuszczowa. Pojawia się na udach, biodrach, brzuchu i pośladkach. Może być trudniejszy do zwalczenia niż cellulit wodny.

Jak się pozbyć cellulitu, czyli skuteczne metody na pomarańczową skórkę

Pierwszym, doskonałym sposobem na pozbycie się cellulitu są oczywiście ćwiczenia. W Internecie znajdziemy wiele ćwiczeń, które mają na celu właśnie pozbycie się skórki pomarańczowej. Dodatkowo możemy sięgnąć po suplementy diety, które również działają zwalczająco na cellulit. Pomocne mogą okazać się różnego rodzaju balsamy i kremy antycellulitowe. Cuda potrafi zdziałać też masaż. Możemy próbować masażu bańkami, albo szczotkowania ciała na sucho. Zanim jednak spróbujemy, któregoś z tych masaży, musimy sprawdzić jak go poprawnie wykonywać, żeby nie zrobić sobie krzywdy. Najbardziej radykalnym sposobem na cellulit są różnego rodzaju zabiegi medycyny estetycznej. Jednak zanim się na nie zdecydujemy, warto wypróbować inne metody.