Zdrowy i spokojny sen jest niezwykle ważny, aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Gdy jesteśmy niewyspani spada nasza wydajność oraz zdolność koncentracji. Dlatego warto poznać wszystkie sposoby na to by zawsze być wyspanym. Istnieje kilka podstawowych zasad, które z pewnością ułatwią nam zasypianie, a także zapewnią długi, spokojny i wydajny sen. Oto one!

Sposoby na zdrowy sen

Jeśli zastanawiacie się, czy istnieją skuteczne sposoby na zdrowy sen, odpowiadamy – oczywiście, że tak! Należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach i wyrobić w sobie pewne nawyki, które pozwolą nam wysypiać się jak nigdy dotąd. Przede wszystkim warto ograniczyć czas spędzany w łóżku. Powinno nam się ono kojarzyć głównie ze spaniem, dlatego po przebudzeniu powinniśmy wstać, pościelić je i nie spędzać w nim czasu w ciągu dnia. Należy też pamiętać o wietrzeniu sypialni. Otwarcie okna na pół godziny przed pójściem spać powinno ułatwić nam zasypianie. By sen był jak najlepszej jakości, powinniśmy chodzić spać i wstawać zawsze o podobnych porach. Takie postępowanie przyzwyczai nasz organizm do pewnej rutyny. Zdrowemu snu sprzyja też aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia i długie spacery sprawiają, że szybciej zasypiamy i lepiej śpimy. Pamiętajmy też, żeby nie objadać się przed samym pójściem spać. Powinniśmy też unikać kofeiny, alkoholu oraz nikotyny, te substancje w znacznym stopniu zaburzają sen.

Konsekwencje niewysypiania się

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, że zbyt krótki sen, czy też nieprzespane noce, mogą mieć dla nas i naszego zdrowia poważne konsekwencje. Zdrowy, nieprzerywany sen zapobiega wielu chorobom. Osoby niewysypiające się są zdecydowanie bardziej narażone na choroby układu krążenia, występowanie migren, czy też nadciśnienie i cukrzycę. Nieodpowiednia ilość snu, lub kiepska jego jakość prowadzą do problemów z koncentracją oraz sprawiają, że stajemy się bardziej podatni na stres. To wszystko może prowadzić do zespołu chronicznego zmęczenia, a w skrajnych przypadkach także do poważniejszych zaburzeń psychicznych. Gdy żaden z wcześniej wymienionych przez nas sposobów nie działa i wciąż mamy problem z zasypianiem oraz często budzimy się w nocy, warto udać się z tym problemem do specjalisty.