Medycyna naturalna, zwana również medycyną niekonwencjonalną, do niedawna uchodziła w opinii publicznej za coś pokroju “czarnej magii”. Osądy takie nie mają jednak nic wspólnego z prawdą. Medycyna naturalna to najbardziej naturalne metody leczenia z wykorzystaniem samych naturalnych składników.

Medycyna naturalna, czyli…?

Wiele źródeł wskazuje, że są to wszelkie metody oraz praktyki mające działanie lecznicze. Jednak do tej pory nie potwierdzono ich badaniami naukowymi. Najczęściej działalność specjalistów od medycyny naturalnej oparta jest na posiadanej wiedzy medycznej oraz przyrodniczej. Wskazuje się też, że znaczna część środowiska medycznego uważa działania zielarzy i zielarek za nieetyczne. Uważają bowiem, że ich działalność nie ma potwierdzonego działania leczniczego ani konkretnych i rzetelnych przykładów wpływu na poprawę stanu zdrowia. Najbardziej znane metody stosowane w medycynie naturalnej to: akupunktura, akupresura, homeopatia, aromaterapia, irydologia, czy też np. radiestezja, ortopatia, koloroterapia, apiterapia.

Medycyna naturalna nie tylko na ciało, ale i na duszę?

Część praktyk stosowanych w medycynie naturalnej swoje źródła czerpie w starodawnej tradycji, zaś wiele z nich jest zupełnie nowoczesnych. W zakres medycyny niekonwencjonalnej najczęściej wlicza się zdrowy sposób odżywiania się, dietetyka naturalna, leczenie schorzeń, ziołolecznictwo, terapie manualne, czy też coraz powszechniejsze i coraz chętniej wykorzystywane kosmetyki pochodzenia naturalnego. Medycyna konwencjonalna różni się od medycyny tradycyjnej przede wszystkim tym, że w przypadku medycyny naturalnej terapii podlega nie tylko ciało, ale również dusza. Z racji, iż leczenie medycyną naturalna wymaga posiadania wiedzy nie tylko o zdrowiu i chorobach człowieka, ale również szeroka wiedzę o sposobach zarówno zapobiegania, jak i ewentualnego leczenia, lekarz medycyny naturalnej powinien posiadać wymagane i potwierdzone uprawnienia lekarza tejże dziedziny oraz pełnię wiedzy.