Dzisiaj skupimy się na właściwościach, źródłach i skutkach niedoborów witamin z grupy B. Mają one za zadanie wspierać nasz organizm i każda z nich odpowiada za co innego. Oczywiście, gdy dochodzi do niedoboru, którejś z tych witamin, możemy odczuwać nieprzyjemne skutki zdrowotne. Dlatego warto wiedzieć jakie objawy dają niedobory witamin z grupy B.

Witaminy z grupy B

Wśród witamin B znajdziemy takie substancje jak tiamina, ryboflawina, niacyna, cholina, kwas pantotenowy, pirydoksyna, biotyna, inozytol, kwas foliowy i kobalamina. Każda z nich spełnia różne funkcje w naszym organizmie. Wszystkie są bardzo ważne i potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.

Tiamina

Witamina B1, czyli inaczej tiamina znajduje się głównie w zbożach, orzechach, nasionach dyni, ziemniakach, warzywach strączkowych oraz rybach, wieprzowinie a także podrobach. Odrywa ogromną rolę przede wszystkim przy wzroście kości i prawidłowym rozwoju układu kostnego. Jej niedobór, organizm sygnalizuje nam problemami z koncentracją i pamięcią, a także rozdrażnieniem i spadkami nastroju.

Ryboflawina

Witaminę B2 znajdziemy przede wszystkim w płatkach śniadaniowych, roślinach strączkowych, migdałach i jajkach. Ma ona ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego układu odpornościowego. Poprawia też wzrok i dobrze działa na skórę, włosy i paznokcie. Jej niedobór objawia się zajadami i popękanymi wargami. Często również pojawiają się problemy z widzeniem.

Kwas pantotenowy

Dzięki witaminie B5 w naszym organizmie zachodzi wiele ważnych procesów. Odpowiada ona między innymi za ochronę przeciw infekcjami. Poprawia też kondycję skóry i włosów. Zapobiega ich siwieniu i wypadaniu.  Dużą ilość kwasu pantotenowego znajdziemy w brązowym ryżu, otrębach, jajkach, ziemniakach i brokułach. Jego niedobór może objawiać się skurczami nóg, bólami mięśni i stawów oraz wypadaniem włosów i omdleniami.

Oczywiście witamin z grupy B jest więcej. Omówimy ich właściwości w kolejnym artykule.